Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej przystąpił do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa - edycja 2019” ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych otrzymanych na realizację zadań w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Program będzie realizowany w dwóch Modułach
MODUŁ I: świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego skierowanego do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób o znacznym stopniu niepełnosprawności niekorzystających z innych form usług:
- w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
- w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej jako zorganizowanej usługi.
MODUŁ II: świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, jako rozszerzenie usług opiekuńczych, w ramach pobytu całodobowego:
- w ośrodkach wsparcia, w tym w środowiskowych domach samopomocy posiadających miejsca całodobowego pobytu,
- w mieszkaniu chronionym (z wyłączeniem możliwości pobytu dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością).
Celem głównym Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności - poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.
W 2019 roku ustala się limit 14 dni dla opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego w mieszkaniu chronionym oraz limit 240 godzin dla opieki wytchnieniowej realizowanej w formie usług świadczonych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną.
Osoby, którym zostanie przyznana pomoc w postaci opieki wytchnieniowej nie powinny ponosić odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu, w wymiarze 14 dni dla opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego i limitu 240 godzin dla opieki wytchnieniowej w formie usług opiekuńczych.
Po wykorzystaniu powyższych limitów przez członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad chorym jeżeli dochód rodziny/osoby nie przekroczy 350% obowiązującego od 1 października 2018 roku kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018r. poz. 1508 z późn. zm.), osoby uprawniane mogą nadal korzystać z w/wym. form usług przez kolejnych 240 godzin usług opiekuńczych oraz kolejnych 14 dni w formie całodobowego pobytu za odpłatnością w wysokości 50% kosztów realizacji tej usługi.
Pomoc w formie opieki wytchnieniowej przyznaje się na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę, wydając decyzję administracyjną po uprzednim przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego z osobą wymagającą wsparcia w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.