Mieszkania treningowe i wspomagane
Mieszkania treningowe i wspomagane są formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby w nim przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspierające te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi 7 mieszkań, w tym 4 treningowe i 3 wspomagane.
Komu przysługuje wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym
Wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie bezdomnej, osobie opuszczającej pieczę zastępczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy i schronisko dla nieletnich.
- Wsparcie świadczone w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.
W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.
Wsparcie w mieszkaniu treningowym jest przyznawane:
- na czas określony
W mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości. Mieszkanie wspomagane jest przeznaczone w szczególności dla:
- osoby niepełnosprawnej, w tym niepełnosprawnej fizycznie
- osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chorej
Wsparcie w mieszkaniu wspomaganym jest przyznawane:
- na czas określony
- na czas nieokreślony - w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w stosunku do innych osób w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
- Usługi świadczone w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym dostosowane są do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
- Zasady pobytu, prawa i obowiązki osób korzystających ze wsparcia w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych określa Regulamin.
Sposób załatwienia sprawy
Wniosek o pomoc w formie wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym należy złożyć w formie pisemnej:
- osobiście, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, ul. Karola Miarki 11 (sekretariat, III piętro), Pawilon A (parter) - Dziennik Podawczy;
- pocztą na adres: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Karola Miarki 11;
- elektronicznie (wyłącznie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej MOPS w Bielsku-Białej, zamieszczonej na elektronicznej platformie usług administracji publicznej/ePUAP/ pod adresem https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/skargi-wnioski-zapytania-do-urzedu/MOPS_Bielsko_Biala).
Podstawą przyznania wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym jest decyzja, wydana po dokonaniu ustaleń w formie "kontraktu mieszkaniowego" między pracownikiem socjalnym MOPS, a osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym.
Kontrakt mieszkaniowy obejmuje:
- cel pobytu;
- okres pobytu;
- rodzaj i zakres świadczonego wsparcia;
- odpłatność osoby korzystającej ze wsparcia;
- uprawnienia osoby korzystającej ze wsparcia w tym prawa do prywatności i intymności, indywidualizacji i dostosowania do potrzeb pomocy, wyborów i samostanowienia, a także włączenia społecznego;
- sposób zgłaszania planowanej nieobecności ;
- zobowiązanie do przestrzegania regulaminu pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym;
- zasady i sosób realizacji programu usamodzielnienia;
- skutki nieprzestrzegania postanowień "kontraktu mieszkaniowego".
Szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych uregulowane zostały w Uchwale Nr LXVIII/1532/2024 Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 22 lutego 2024r., opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (Dz.U. Katowice, dnia 5 marca 2024r. Poz. 1779).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023 r., poz. 901 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (t.j. Dz. U. z 31.10.2023 r. poz. 2354).
Szczegółowe informacje można uzyskać:
Dział Domów Pomocy Społecznej, Mieszkań Treningowych i Wspomaganych
ul. 1 Maja 17a (Parter)
43-300 Bielsko-Biała
pok. 102, telefon: 33 497 42 66 lub tel. kom.: 791 704 555
godziny urzędowania: Wtorki i Środa 7.30 – 15.30; Czwartki 7.30 - 11.30
przyjęcia stron: czwartki 8.00 - 10.00
Pracownicy Socjalni:
pokój nr 103, telefon: 33 497 42 91
Specjalista Pracy Socjalnej: Monika Gruszczyk tel. kom.: 538 234 473
Starszy Pracownik Socjalny: Zuzanna Poźniak tel. kom.: 534 789 094