Program Opieka wytchnieniowa dla JST - edycja 2025

Drukuj zawartość strony Program Opieka wytchnieniowa dla JST - edycja 2025

Flaga Polski – prostokąt o barwach białej i czerwonej, ułożonych w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Godło Polski – biały orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo, umieszone na czerwonym polu, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej.

Zaproszenie dla mieszkańców Bielska-Białej

do składania wniosków, do udziału w rządowym Programie

"Opieka wytchnieniowa"

dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025

 

Gmina Bielsko-Biała, reprezentowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej ogłasza nabór uczestników do rządowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 finansowanego w całości ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Cele Programu

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami z niepełnosprawnościami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.

  • Wartość finansowania: 419 067,00 zł
  • Całkowita wartość finansowania: 419 067,00 zł

Formy realizacji Programu

Program "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 będzie realizowany w dwóch formach:

Pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, za uprzednią zgodą gminy (usługi realizowane będą przez osoby wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia lub przez osoby zatrudnione w MOPS w Bielsku-Białej):

  • w wymiarze do 240 godzin na rok,
  • dla 18 osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • dla 3 dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności,
  • członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością może wskazać - w Karcie zgłoszenia - osobę, która będzie świadczyła usługę opieki wytchnieniowej,
  • usługa opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania stanowi dla opiekuna/ członka rodziny: doraźną pomoc, odciążenie od codziennych obowiązków, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece nad osobą z niepełnosprawnością.

Pobyt całodobowy w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnieniu  osobom ze szczególnymi potrzebami za uprzednią zgodą gminy,

  • w wymiarze do 14 dób na rok,
  • dla 21 osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • usługa opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego stanowi dla opiekuna/ członka rodziny: okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece.

Powyższe limity dotyczą również:

- członka rodziny lub opiekuna sprawujących bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością,

- więcej niż jednego członka rodziny lub więcej niż jednego opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawujących bezpośrednią opiekę nad  jedną osobą z niepełnosprawnością,

- więcej niż jednego członka rodziny lub więcej niż jednego opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawujących bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością,

Warunki uczestniczenia w Programie

  • Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę i zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
  • Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
  • Uczestnik Programu, któremu przyznana zostanie pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usługi w ramach Programu.
  • Pomoc w formie opieki wytchnieniowej przyznaje się na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, na podstawie adresu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami.

Uwaga

W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego, wobec osoby z niepełnosprawnością objętej usługą opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehablitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

Kwalifikacja i nabór Uczestników do Programu

Nabór zgłoszeń prowadzony będzie w terminie do 10 marca 2025 r.

Po tym terminie wnioski będą przyjmowane w sposób ciągły, a w przypadku wyczerpania limitu miejsc tworzone będą listy rezerwowe.  Przy czym pierwszy cykl rekrutacji nastąpi dla wniosków, które zostaną złożone do 10 marca 2025r.

  • Kwalifikacja do przyznania usługi opieki wytchnieniowej odbywać się będzie na podstawie Karty zgłoszenia do Programu. Informacje zawarte w Karcie zgłoszenia do Programu mogą być weryfikowane przez pracowników realizatora Programu w miejscu zamieszkania uczestnika Programu.   

  • Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

  • Przyznając usługi opieki wytchnieniowej gmina bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.

  • O zakwalifikowaniu do Programu, o przyznanej formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej (w ramach pobytu dziennego/w ramach pobytu całodobowego, o wymiarze przyznanej usługi (liczba godzin/liczba dni), także o prawach i obowiązkach wynikających z przyznania usług opieki wytchnieniowej lub o odmowie przyznania usługi uczestnicy Programu zostaną poinformowani pisemnie.  

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2025r.

 

Kontakt w sprawie uzyskania informacji dotyczącej świadczenia usług opieki wytchnieniowej:

Wymagane dokumenty:

  1. Karta zgłoszenia do Programu "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025. Prosimy o uważne przeczytanie treści Karty zgłoszenia wraz z uzupełnieniem pól oznaczonych gwiazdkami oraz złożenie czytelnych podpisów.
  2. Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności osoby nad którą członek rodziny/opiekun sprawuje bezpośrednią opiekę.
  3. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny - Skali FIM.
  4. Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  5. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w Programie "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami realizowanym w MOPS w Bielsku-Białej.
  6. Oświadczenie dla członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością.
  7. Oświadczenie dla członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością dotyczące stanu zdrowia i sytuacji życiowej.
  8. Kopia postanowienia sądu rodzinnego o ustanowieniu opiekuna prawnego lub kuratora w przypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością jest całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolniona.

Sposób złożenia dokumentów

Dokumenty można składać w następujący sposób:

W przypadku złożenia dokumentów osobiście lub pocztą na adres MOPS w Bielsku-Białej  prosimy o przekazanie dokumentów w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 z podaniem wybranej formy usługi.

 

 

Szczegółowe informacje o Programie znajdują się:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/fundusz-solidarnosciowy/edycja-2025-1

 

Lista plików


Metryczka

Wytworzone: 2024-12-02 11:56:23
Przez: Piekarska Anna
Zatwierdzone: 2024-12-02 11:56:23
Przez: Piekarska Anna
Ostatnia modyfikacja: 2025-02-20 10:38:12
Przez: Piekarska Anna
Wyświetlenia: 1242
Podmiot udostępniający informację: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej ul. K.Miarki 11.