Projekt pn.: "DoBBra Rodzina - Rozwój usług dla rodzin w Bielsku-Białej"

Drukuj zawartość strony Projekt pn.: DoBBra Rodzina - Rozwój usług dla rodzin w Bielsku-Białej

Od lewej strony znak Funduszy Europejskich, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Unii Europejskiej i znak graficzny Województwa Śląskiego

Miasto Bielsko-Biała od 1 września 2024 roku do 31 marca 2027 roku realizuje projekt pn.: „DoBBra Rodzina - Rozwój usług dla rodzin w Bielsku-Białej”. Realizacja projektu jest możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny +), Priorytet: FESL.07.00 Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie: FESL.07.07 Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej.

 

Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze oraz poprawa dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży przebywających w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych z terenu Miasta Bielska-Białej, poprzez realizację usług z zakresu wsparcia rodziny oraz dzieci i młodzieży w okresie od 01.09.2024 roku do 31.03.2027 roku.

 

Wsparciem w ramach projektu objęte zostaną rodziny z trudnościami opiekuńczo–wychowawczymi i w kryzysie objęte usługami asystentów rodzinnych w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej oraz dzieci i młodzież przebywający w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej.

 

Zadania projektu:
Zadanie 1 (realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej): Wsparcie rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze lub w kryzysie.

W ramach zadania planuje się następujące działania:

  • pomoc prawną, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego;
  • prowadzenie mediacji rodzinnej;
  • prowadzenie warsztatu „Szkoły dla rodziców”;
  • przeprowadzenie szkolenia „Kurs opieki nad noworodkiem i niemowlęciem”;
  • wsparcie psychologów;
  • wsparcie asystentów rodziny;
  • organizacja wyjść integracyjnych.

Asystenci rodziny zostaną przeszkoleni z zakresu udzielania wsparcia lub pracy z cudzoziemcami i osobami należącymi do mniejszości etnicznej oraz z osobami narażonymi na dyskryminację ze względu na cechy prawnie chronione, ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Ponadto stanowiska asystentów zostaną doposażone w niezbędny do pracy sprzęt.

 

Zadanie 2 (realizowane przez Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej): Wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych, prowadzone w formie konsultacji i poradnictwa psychologicznego.

 

Wartość projektu: 1 664 817,60 PLN, wysokość wkładu własnego: 83 240,88 PLN, wysokość wkładu UE: 1 415 094,96 PLN.

 

Planowane efekty: Objęcie działaniami rodzin, które borykają się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi w ich środowisku zamieszkania przyczyni się do przeciwdziałania umieszczeniu dzieci w placówkach całodobowych, poprzez wzrost kompetencji rodzicielskich, umiejętności rozwiązywania konfliktów wewnątrzrodzinnych, naukę aktywnego spędzania wolnego czasu członków rodzin i udział w życiu kulturalnym, prowadzone szkolenie oraz warsztaty, wsparcie psychologiczne i prawne. Ponadto wsparcie rodzin zastępczych utrzyma wychowanie dzieci w warunkach nieinstytucjonalnych. Także wsparcie psychologiczne oferowane wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych wpłynie pozytywnie na ich dalsze życie w procesie usamodzielniania w warunkach środowiskowych.

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Metryczka

Wytworzone: 2024-09-26 14:41:20
Przez: Sudnikowicz Agnieszka
Zatwierdzone: 2024-09-26 14:41:20
Przez: Sudnikowicz Agnieszka
Ostatnia modyfikacja: 2024-09-27 09:07:35
Przez: Wojtusiak Aneta
Wyświetlenia: 58
Podmiot udostępniający informację: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej ul. K.Miarki 11.