DANE KONTAKTOWE:
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Lipnicka 36, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 8151916, 33 4960389
e-mail: orzecznictwo@mops.bielsko.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek - piątek w godzinach 7.30 – 15.30
Środa w godzinach 7.30 - 17.30
PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI:
Zadaniem ustawowym Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej pracującym dla mieszkańców miasta Bielska-Białej jest:
- orzekanie o niepełnosprawności osób do 16 roku życia
- orzekanie o stopniu niepełnosprawności osób powyżej 16 roku życia
- wydawanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność osobom niepełnosprawnym posiadającym ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - powyżej 16 roku życia,
- wydawanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność osobom niepełnosprawnym posiadającym ważne orzeczenie o niepełnosprawności - do 16 roku życia,
- wydawanie kart parkingowych osobom niepełnosprawnym posiadającym ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, zawierające wskazanie do posiadania karty parkingowej.
- wydawanie kart parkingowych placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2023 r. Poz. 100 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15.07.2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 857)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 01 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002 r. nr 17, poz. 162 z późn. zm.)
KIEROWNIK:
Przewodniczący Zespołu: Jacek Baczak /tel. 33 8151916/
INFORMACJA DOTYCZĄCA WNIOSKÓW O WYDANIE DECYZJI O POZIOMIE POTRZEBY WSPARCIA (ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE)
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej informuje, że z dniem 1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym ( DZ. U. z 2023 r. poz. 1429).
Uzyskanie świadczenia wspierającego odbywa się w dwóch etapach:
I. ETAP - Uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON).
Aby osoba mogła ubiegać się o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony jednym z niżej wymienionych rodzajów orzeczenia:
- orzeczeniem lekarza lub komisji lekarskiej ZUS: o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji i częściowej niezdolności do pracy, oraz orzeczeniem o zaliczeniu do I, II lub III grupy inwalidów ( wydanym przed 1998 r.),
- orzeczeniem lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS: o stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym
i długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- orzeczeniem komisji lekarskiej Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
- orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (powyżej 16-go roku życia): lekkim, umiarkowanym, znacznym.
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia składa się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub za pośrednictwem Miejskiego lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dane kontaktowe Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim: 40-024 Katowice, ul. Powstańców 41 A, tel. 322077813, mail: wzon.katowice@katowice.uw.gov.pl.
Informujemy, że od dnia 1 września 2024 r. funkcjonuje filia Wojewódzkiego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosparwności w Województwie Śląskim - w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 40, w drugim budynku Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, na parterze, w pokoju nr 5, tel. 338136232. Filia obsługuje realizację wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia oraz kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem znajduje sią na stronie Wojewódzkiego Zespołu w Katowicach:
https://suw.bip.gov.pl/wzon/wojewodzki-zespol-do-spraw-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html
Wzór wniosku i kwestionariusza umieszczony jest ponadto na końcu bieżącej strony. Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydaje decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 7 lat.
II. ETAP Złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego
Po uzyskaniu decyzji o poziomie potrzeby wsparcia wydanej przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczenia wspierającego. Wypłata świadczenia będzie realizowana tylko dla osób, które uzyskały od 70 do 100 punktów w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia wydanej przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Informacje szczegółowe na stronie Ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace--krok-po-kroku
WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA OKRESU WAŻNOŚCI ORZECZEŃ I KART PARKINGOWYCH
Od dnia 3 sierpnia 2024 r. weszły w życie zmiany dotyczące ważności orzeczeń
o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz możliwości wcześniejszego złożenia wniosku.
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności został złożony
w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność, o ile dziecko nie ukończy wcześniej 16 roku życia.
Ważność orzeczeń stopniu niepełnosprawności
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Możliwość wcześniejszego złożenia wniosku:
1) Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności na czas określony może złożyć wniosek do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.
2) Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas określony, może złożyć wniosek do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
3) Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osoby, która kończy 16 rok życia), może złożyć wniosek do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie orzeczenia nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Karty parkingowe, których termin ważności upływa do dnia 30 września 2024 r. zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.
Informujemy, że wnioski dotyczące orzeczeń i legitymacji /z wyjątkiem wniosków o kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej/ można wysyłać drogą pocztową, bądź wrzucać do metalowej skrzynki podawczej, (obok wejścia do Zespołu z tyłu budynku, na końcu podjazdu dla wózków inwalidzkich), z której można skorzystać bez względu na porę dnia i dzień tygodnia.
Wszystkie druki wniosków i załączników są do pobrania ze strony internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej:
https://www.mops.bielsko.pl/strona/orzekanie-o-niepelnosprawnosci
Dla osób nie posiadających dostępu do internetu i możliwości wydrukowania wniosków oraz nie mogących przyjechać do biura Zespołu - istnieje możliwość przesłania druków drogą pocztową po wcześniejszych uzgodnieniach telefonicznych.
Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i o niepełnosprawności, legitymacje osoby niepełnosprawnej oraz karty parkingowe osoby niepełnosprawnej wysyłane są drogą pocztową.
Jednoczesnie informujemy, że posiedzenia składów orzekających (rozpatrujących wnioski w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności) odbywają się w trybie wywiadu bezpośredniego, oraz w oparciu o dokumentację medyczną załączoną do wniosków. Wobec powyższego wnioskodawcy są zapraszani na posiedzenia składów orzekających. Do każdego wnioskodawcy drogą pocztową wysyłamy pisemne zawiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego, oraz w terminie do 14 dni od daty posiedzenia składu orzekającego - wysyłamy orzeczenie o stopniu niepełnosparwności lub orzeczenie o niepełnosprawności, pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru.
Szanowni Państwo lekarze laryngolodzy i okuliści,
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej ul. Lipnicka 36 poszukuje do współpracy lekarza laryngologa oraz lekarza okulisty.
Współpraca dotyczy wydawania ocen lekarskich kwalifikujących wnioskodawców do stopnia niepełnosprawności oraz (wspólnie ze składem orzekającym) wydawania decyzji administracyjnych podczas posiedzeń składów w siedzibie Zespołu w godzinach popołudniowych. Pierwszym koniecznym etapem jest całodzienne szkolenie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w okresie wiosennym lub jesiennym w celu zdobycia certyfikatu orzeczniczego. Według aktualnych szacunków (dane z roku 2017) w celu rozpatrzenia wniosków osób z dysfunkcjami słuchu i mowy lub z dysfunkcjami wzroku konieczne jest organizowanie jednego do dwóch posiedzeń w miesiącu kalendarzowym.
Szczegółowe informacje można uzyskać u Przewodniczącego Zespołu Pana Jacka Baczaka.
Kontakt telefoniczny: 338151916 w godzinach 7.30 do 15.30, w każdą środę do 17.30.
Kontakt mailowy: orzecznictwo@mops.bielsko.pl
Kontakt bezpośredni: siedziba Zespołu przy ul. Lipnickiej 36, pokój nr 2 w godzinach 7.30 do 15.30 /wejście podjazdem dla wózków inwalidzkich/ po uprzednim umówieniu się.
Usługa tłumaczenia w zakresie systemu językowo-migowego.
Informujemy, że w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej istnieje możliwość skorzystania z usług certyfikowanego tłumacza biegłego w zakresie systemu językowo-migowego dla osób uprawnionych, tj. doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się. Tłumaczenie odbywa się po wcześniejszej konsultacji z tłumaczem terminu, miejsca i godziny wykonywania usługi.
Prosimy o dokonywanie uzasadnionych zgłoszeń z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym najlepiej minimum 14 dni przed posiedzeniem składu orzekającego, na którym ma być rozpatrywany wniosek osoby uprawnionej. Prosimy o dokonywanie ewentualnych zgłoszeń drogą pocztową na adres:
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności 43-300 Bielsko-Biała ul. Lipnicka 36
lub poprzez przesłanie wiadomości elektronicznej na adres: orzecznictwo@mops.bielsko.pl
lub bezpośrednio w siedzibie Zespołu przy ul. Lipnickiej 36 w godzinach 7.30 – 15.30, w każdą środę do 17.30.