Dział Usług Opiekuńczych
Pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie wymagającej pomocy, która posiada rodzinę, ale rodzina takiej pomocy nie może zapewnić, a także rodzinom z dziećmi przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania mogą być przyznane w formie usług sąsiedzkich.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Natomiast usługi sąsiedzkie swoim zakresem obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną (nie wymagającą specjalistycznej wiedzy i kompetencji) oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Zasady przyznawania specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2024r. poz.816).
Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych obejmuje:
- uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia;
- pielęgnację jako wspieranie procesu leczenia;
- rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy z dn. 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- pomoc mieszkaniową;
- zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze są odpłatne.
Szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania oraz szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiar, zakres i sposób rozliczania wykonywania takich usług zawarto w Uchwale Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Nr LXV/1453/2023 z dn. 23.11.2023 r. (tekst jednolity DZ.URZ.WOJ.ŚL. poz. 8854 z dnia 4.12.2023 r.).
Zasady odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2024r. poz.816).
Procedura przyznawania usług opiekuńczych (w tym świadczonych w formie usług sąsiedzkich), specjalistycznych usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi
O pomoc w formie usług opiekuńczych należy się zwrócić osobiście, telefonicznie, listownie lub za pośrednictwem innych osób do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku–Białej.
Po zgłoszeniu, do dwóch tygodni, pracownik socjalny odwiedza osobę oczekującą pomocy w jej miejscu zamieszkania. Przyznanie pomocy w formie usług opiekuńczych poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia czy osoba spełnia warunki niezbędne do przyznania pomocy. Wywiad środowiskowy przeprowadza się również z małżonkiem, zstępnymi i wstępnymi w celu ustalenia możliwości świadczenia przez nich stosownej pomocy dla osoby ubiegającej się o przyznanie usług. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego zostaje wydana decyzja administracyjna o przyznaniu lub odmowie danej formy pomocy. W decyzji przyznającej usługi opiekuńcze określony zostaje, termin, zakres, koszt i miejsce świadczenia usług.
Szczegółowe informacje wszyscy zainteresowani mogą uzyskać zgłaszając się osobiście do:
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
ul. K. Miarki 11
ul. 1 Maja 17 a
43 – 300 Bielsko-Biała
Telefonicznie pod numerami:
centrala: 33 499 56 00
Dział Usług Opiekuńczych: 33 499 56 47; 33 499 56 68; kom. 512 317 988
Kierownik Działu Usług Opiekuńczych: Katarzyna Maciejewska 33 499 56 47
Zastępca Kierownika Działu Usług Opiekuńczych: Elżbieta Byrdziak 33 499 56 68
Inspektor: Klaudia Wacławska 33 499 56 68
Podinspektor: Emilia Bugalska 33 499 56 68
Podinspektor: Katarzyna Sokołowska 33 499 56 68
za pośrednictwem:
poczty elektronicznej
sekretariat@mops.bielsko.pl
ePUAP
/MOPS_Bielsko_Biala/skrytka
Podstawa prawna: Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 (Dz.U.z 2023 poz 901 z późn.zm.)
Załączniki: